Tiskové zprávy, aktuality

Strážníci prevenci nezanedbávají

Strážníci prevenci nezanedbávají

V uplynulém roce se oddělení prevence Městské policie v Třebíči věnovalo převážně dětem. Atraktivitu těchto programů se snažíme stále zvyšovat prostřednictvím nových vzdělávacích prvků, máme dětské „služební" autíčko, opilecké brýle, brýle, které simulují požití marihuany apod. Při venkovních aktivitách využíváme reálného silničního provozu. Od teorie se stále častěji uchylujeme k praktickým ukázkám přímo v ulicích našeho města, což je ze strany pedagogů i samotných dětí či studentů velmi pozitivně vnímáno.
Pravidelně navštěvujeme nejmenší děti v mateřských školách, kde bylo uspořádáno 32 besed na téma Městská policie a nejmenší. Nejvíce preventivních programů bylo uskutečněno na půdě základních škol. Celkový počet besed se vyšplhal k počtu 183. Mezi nejžádanější programy patří, již tradičně, pro žáčky prvních tříd Bezpečně do školy a pro žáky druhého stupně Jak předcházet nebezpečným situacím, prvky sebeobrany si rádi vyzkouší nejen chlapci ale i děvčata. Nezapomínáme ani na středoškoláky, kde je realizována beseda na téma kyberkriminality. Toto téma hraje v našich programech nezastupitelnou roli. Jak nenaletět v on-line světě je žhavým tématem k diskuzi.
Další velmi důležitou cílovou skupinou jsou senioři. Šestkrát jsme se potkali s rámci prevence, 103 seniorů diskutovalo o konkrétních problémech, které vnímají v rámci bezpečnosti našeho města. Probíráme rizikové lokality, jak se chránit před okradením, napadením a v poslední době je velmi oblíbené téma internetu a podvodného jednání v on-line prostředí.
Strážníky můžete pravidelně potkávat na mnoha akcích pro veřejnost, jako je Den Města, dětský den pořádaný DDM, baseballisty, můžete je potkat při pochodu na Pekelný kopec i v Nemocnici na Dni otevřených dveří. Návštěvnost našeho preventivního stánku s testy, kvízy, soutěžemi, jízdou zručnosti a mnoha dalšími aktivitami svědčí o tom, že vzdělávání v oblasti bezpečnosti je velmi důležité. Proto se s Vámi těšíme při osobním setkání na některých z dalších povedených akcí.

Leden 2024

Leden 2024

Volně pobíhající koně doběhli na letiště

V pondělí 15. ledna v dopoledních hodinách přijali strážníci na tísňové lince oznámení, že po ulici Hrotovická směrem k ulici Žďárského běží dva koně. Vzhledem k tomu, že se jedná o frekventovanou silnici, neprodleně vyjeli strážníci situaci prověřit. Oba koně mezitím doběhli do prostoru nedalekého letiště, kde zůstali stát. Po malé chvíli se na místo dostavil i jejich majitel z Kožichovic a koně mu byli předáni. Celá událost se naštěstí obešla bez nehody. (viz foto v příloze)

Opilá žena s dítětem předána zdravotníkům

V sobotu 13. ledna v nočních hodinách bylo na tísňovou linku oznámeno, že se na horní straně Karlova náměstí nachází opilá žena s dítětem, která sedí bezvládně na zemi a nedaří se jí vstát. Na místo byla ihned vyslána hlídka strážníků, která v prostoru parkoviště nalezla 39letou ženu z Třebíče, která je zcela zjevně pod vlivem alkoholu a není schopna komunikace. Zároveň bylo strážníkům přítomnou kamarádkou sděleno, že žena bere léky, na které by neměla konzumovat alkohol. Z tohoto důvodu byla na místo přivolána rychlá záchranná služba a žena byla předána do péče zdravotníků. Na místě se nacházela také její 6letá dcera, kterou po domluvě s pracovnicí orgánu sociálně právní ochrany dětí strážníci předali příbuzným.

Pohřešovaná 14letá dívka nalezena na nádraží

V pátek 12. ledna v nočních hodinách obdržela městská policie žádost od Policie ČR o pomoc při pátrání po pohřešované 14leté dívce z Třebíče. Její popis byl ihned předán všem hlídkám v terénu i obsluze městského kamerového dohledového systému. Dívka odpovídající popisu byla v tu chvíli spatřena operátorem ve výtahu na terminálu vlakového nádraží na ul. Nádražní v Třebíči. Na místo byla vyslána hlídka, která hledanou dívku po ověření totožnosti předala přivolaným policistům.

Strážníci předali hledanou osobu policii

V úterý 9. ledna kolem poledne přijali strážníci žádost o prověření osoby, která se nachází na vlakovém nádraží na ul. Nádražní, a má být v celostátním pátrání a je na ni vydán příkaz k zatčení. Z důvodu bezpečnosti a možnosti útěku byly na místo ihned vyslány dvě hlídky strážníků. Zároveň byl prostor monitorován operátorem městského kamerového dohledového systému, který sledoval pohyb této osoby a předával informace o jejím pohybu hlídkám. Hledaného muže se podařilo zastavit a vyzvat k prokázání totožnosti před hlavním vchodem u zimního stadionu na ul. Kateřiny z Valdštejna. Jednalo se skutečně o celostátně hledaného 25letého muže z Jemnice, který byl předán Policii ČR k dalšímu opatření.

Řídil pod vlivem a bez řidičského oprávnění

V pondělí 29. ledna po 13. hodině si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla muže, který se pokoušel nastartovat vozidlo Škoda Fabia bez registračních značek, které bylo zaparkováno na Purkyňově náměstí. Vozidlo se podařilo roztlačit a řidič s vozidlem odjel po ulici Bráfova až na ulici Sušilova, kde jej strážníci v křižovatce s ulicí Dobrovského zastavili. U 37letého muže z Třebíče byla provedena orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu, která ukázala pozitivní výsledek 0,53 promile alkoholu v dechu. Navíc strážníci zjistili, že vůbec nevlastní řidičské oprávnění. Z výše uvedených důvodů byla celá záležitost předána Policii ČR k dořešení.

Novoroční ohňostroj

Novoroční ohňostroj

Dne 1. ledna 2024 zabezpečovala městská policie novoroční ohňostroj, který se uskutečnil na Strážné hoře.

Prosinec 2023

Prosinec 2023

Strážníci pronásledovali driftujícího řidiče

V pátek 1. prosince v nočních hodinách bylo na tísňovou linku oznámeno, že na parkovišti na Vltavínské ulici v Třebíči řidič nacvičuje hlasitě smyky se svým vozidlem. Na místo byla vyslána motorizovaná hlídka strážníků, která se pokusila driftující motorové vozidlo Seat na parkovišti zastavit. Řidič vozidla okamžitě po spatření hlídky začal z místa ujíždět směrem na ul. Družstevní a nereagoval ani na výstražné znamení s nápisem STOP. Během jízdy řidič poškodil vozidlo a dopustil se hned několika dopravních přestupků, mj. nerespektoval na semaforu signál stůj a na červenou pokračoval v jízdě po ulici Znojemská. Poté vozidlo smykem odbočilo do ulice Na Hvězdě a pokračovalo v jízdě zpět na parkoviště před poliklinikou, kde řidič zastavil. Z důvodu zabránění dalšího útěku bylo vůči řidiči užito mírných donucovacích prostředků. Za použití hmatů a chvatů byl řidič vytažen z vozidla a byly mu přiloženy služební pouta. Dechová zkouška na alkohol byla u 21letého řidiče z Hodova negativní. Ve vozidle se dále nacházela spolujezdkyně, 26letá žena z Náchodska. Z důvodu zavinění dopravní nehody, která byla při jízdě způsobena, byla na místo přivolána hlídka dopravního inspektorátu Policie ČR. Za zjištěné přestupky, kterých se řidič při svém protiprávním jednání dopustil, byl předán strážníky k dalšímu dořešení příslušnému správnímu orgánu.  

 

Reportáž TV Nova:  Divoká honička v ulicích Třebíče. Nebezpečného řidiče čeká tučná pokuta | TN.cz (nova.cz)

Strážníci rozdávali reflexní prvky

Strážníci rozdávali reflexní prvky

Ve čtvrtek 2. listopadu na den Památky zesnulých proběhla v odpoledních hodinách u hřbitovů ve městě Třebíč bezpečnostní akce organizovaná Městskou policií Třebíč. V rámci prevence kriminality jsme upozorňovali osoby parkující v blízkosti hřbitovů, aby si nenechávali cenné věci v zaparkovaném vozidle, a pro jejich bezpečnost v silničním provozu jsme rozdávali reflexní pásky.
Cílem akce, která se bude v podobném duchu opakovat i na jiných místech města, bylo zviditelnit chodce v silničním provozu a upozornit řidiče, že auto není trezor.

Městská policie zvyšuje kontroly hřbitovů

Městská policie zvyšuje kontroly hřbitovů

S blížící se Památkou zesnulých posiluje městská policie kontroly na třebíčských hřbitovech a přilehlých parkovištích. Zvýšené kontroly potrvají od tohoto víkendu, tj. od 28. října až do 5. listopadu. Strážníci a asistenti prevence kriminality budou provádět kontroly několikrát denně i ve večerních hodinách, aby zamezili vandalismu, případným krádežím z hrobů nebo okradení nepozorných návštěvníků.

Městská policie žádá občany, aby dodržovali několik důležitých zásad.

  • Pokud na hřbitov vyrazíte autem, nenechávejte v něm viditelně kabelky, mobilní telefony a jiné cenné věci. I toto může přilákat zloděje.
  • Zkontrolujte si, zda jste své vozidlo řádně uzamkli.
  • Nenechávejte své osobní věci odložené vedle hrobů bez dozoru.
  • Počítejte s tím, že do ulic vyrazí také „sváteční řidiči“, proto buďte trpěliví a ohleduplní.