ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI KOMISE PREVENCE KRIMINALITY A DROGOVÉ PROBLEMATIKY V ROCE 2023

Zpráva o činnosti komise navazuje a vychází z:

-           Koncepce prevence kriminality a drogové problematiky 2023-2027

-           Rámcového plánu činnosti komise na rok 2023

Činnost Komise prevence kriminality a drogové problematiky (dále jen „komise PK a DP“) v oblasti prevence kriminality se řídí metodikou odboru prevence kriminality (OPK) MV ČR, Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPK) meziresortního iniciačního, koordinačního a metodického orgánu, zřízeného MV ČR, Strategií prevence kriminality na léta 2022-2027 vydanou MVČR, Koncepcí prevence Kraje Vysočina na léta 2023-2027. V oblasti drogové problematiky metodikou Úřadu vlády pro koordinaci protidrogové problematiky a prostřednictvím krajského koordinátora.

Práci komise PK a DP je možno rozčlenit do následujících oblastí:

-           analytická činnost

-           oblast spolupráce institucí v oblasti prevence kriminality a drogové problematiky

-           oblast přípravy a realizace konkrétních projektů včetně jejich vyhodnocení

-           informování občanů a medializace prevence kriminality

Analytická činnost

Analytická činnost komise se v roce 2023 soustředila na analýzu trestné činnosti a přestupků na území města. Na té se podílí především Policie ČR a Městská policie Třebíč (analytika pracovníci městského kamerového dohledového systému).

Členové komise, odborní garanti za jednotlivé oblasti působení, si předávají aktuální informace. Tyto údaje slouží nejen k co nejpodrobnějšímu přehledu o stavu dané problematiky, ale mají především význam pro co nejúčinnější a co nejefektivnější nasměrování jednotlivých opatření a dílčích projektů, s jejichž pomocí se snaží komise preventivní práci vykonávat. Bez těchto údajů by komise nebyla schopna pracovat ani vytvářet podmínky pro úspěšnou realizaci projektů.

Oblast spolupráce institucí v oblasti prevence kriminality a drogové problematiky

Členové komise PK a DP, zástupci jednotlivých institucí spolupracují nejen mezi sebou, ale vytvářejí podmínky a prostředí pro spolupráci institucí, které v komisi zastupují. Tento úkol jako celek komise plní. Členové komise se snaží rozvíjet spolupráci i s dalšími institucemi a subjekty, které své zastoupení v komisi nemají, přesto na poli prevence kriminality a drogové problematiky pracují.

Důležitá je spolupráce zainteresovaných složek (MP, Odbor sociálních věcí Městského úřadu Třebíč, Probační a mediační služba Třebíč, Policie ČR, atd.).  Jako přínosnou lze označit spolupráci komise PK a DP se Zdravým městem Třebíč, Pedagogicko-psychologickou poradnou a SPC Kraje Vysočina, pracoviště Třebíč a dalšími neziskovými organizacemi (např. STŘED, z. ú., Oblastní charita Třebíč, K-centrum NOE atd.).

Informování občanů a medializace prevence kriminality

Všechny aktivity, projekty, programy a další se komise PK a DP snaží medializovat prostřednictvím regionálních médií.

 Plnění Rámcového plánu činnosti komise:

1. Prezentace bezpečnostní analýzy v roce 2023 (PČR, MP, MKDS)

Probíhala na jednáních komise pravidelně v rámci jednotlivých setkání, podrobné statistické údaje jsou k dispozici u manažerky prevence kriminality.

2. Přenos informací z Týmu pro mládež SVI

Byl realizován plynule v rámci jednotlivých setkání komise prostřednictvím tajemníka Týmu pro mládež Mgr. Zdeňka Smoly.

3. Odborná exkurze do Věznice Rapotice

Exkurze pro členy komise byla zrealizována 12. dubna 2023. Na programu bylo setkání s ředitelem věznice, seznámení s historií a strukturou vězeňského systému a komentovaná prohlídka areálu věznice.

4. Přenos informací z Kraje Vysočina

Byl realizován plynule v rámci jednotlivých setkání komise prostřednictvím tajemnice komise Marcely Havlíčkové.

5. Prezentace NNO a dalších organizací, seznámení s činností asistentů prevence kriminality

S činností asistentů prevence kriminality byli členové plynule seznamováni v rámci jednotlivých setkání komise. Práce asistentů prevence kriminality plně naplnila očekávání jak ze strany veřejnosti, tak ze strany vedení města i odborníků. Jejich terénní práce má nezastupitelnou roli při řešení protiprávního jednání sociálně znevýhodněných obyvatel.

6. Spolupráce institucí v oblasti PK a DP

Na jednání komise PK a DP byli pravidelně předávány aktuální informace o činnostech a projektech všech výše uvedených subjektů. Docházelo tak k propojování sítě preventivních aktivit směrem ke klientům. Cílem této spolupráce je společné hledání řešení aktuálně vzniklých potřeb v oblasti prevence. 

7. Realizace preventivních programů bezpečnostních složek (MP, PČR) a neziskových organizací (STŘED, Oblastní charita Třebíč - nízkoprahový klub Barák, Primární prevence, K-centrum NOE), spolupráce s metodiky prevence ve školách a PPP

Realizace preventivních programů bezpečnostních složek i neziskových organizací probíhala úspěšně. Mnohdy nemohli realizátoři naplnit požadavky objednatelů a to především s ohledem na personální a časovou náročnost konkrétních programů primární prevence. 

8. Informace o čerpání dotací z grantového programu PK a DP 2023

V roce 2023 podpořila Rada města Třebíče 8 nejkvalitnějších projektů finanční částkou 246.000 Kč. S podpořenými projekty byla komise průběžně seznamována.

9. Medializace

Prostřednictvím Třebíčského zpravodaje, webových stránek města Třebíče, webových stránek městské policie a dalších dostupných médií, jsou prezentovány aktuální problémy, návrhy opatření na jejich řešení i preventivní aktivity.

 

V Třebíči dne 3. ledna 2024

Marcela Havlíčková

tajemnice KPK a DP